+370 634 85000
0

Japandi stilius interjere - tobulas skandinaviško ir japoniško stilių derinys

Japandi stilius (nuotr. jalg tv stand, unsplash)

Japandi stilius – tai žavi sintezė, kurioje susilieja nesenstanti japonų estetikos elegancija ir raminantis skandinaviško dizaino principų paprastumas. Jame minimalizmas dera su šiluma, o funkcionalumas – su ramybe. Norite sužinoti daugiau apie šį vis labiau populiarėjantį interjero stilių? Tuomet esate ten, kur reikia. Šiame tinklaraščio įraše atskleisime Japandi dizaino esmę, panagrinėsime jo kilmę, pagrindinius elementus ir patarsime, kaip Japandi stilių galite pritaikyti savo namuose. 



Japandi stiliaus kilmė


Japandi stilius, kaip rodo jo pavadinimas, yra harmoningas dviejų skirtingų dizaino filosofijų – japoniškos ir skandinaviškos – derinys. Tam, kad suprastume jo kilmę, pasigilinkime į šių dviejų dizaino krypčių istorines ir kultūrines aplinkybes.


Japonų estetika:


  • Japonų dizainas turi turtingą, šimtmečių senumo paveldą. Jis giliai įsišaknijęs dzenbudizme ir tradicinėje japonų kultūroje.
  • Pagrindiniai japonų dizaino principai yra paprastumas, minimalizmas ir stiprus ryšys su gamta. Šiuos elementus atspindi natūralių medžiagų naudojimas, neutralių spalvų paletės ir dėmesys formos bei funkcijos pusiausvyrai.
  • Kita esminė japonų estetikos sąvoka – wabi-sabi – pabrėžia netobulumo ir laikinumo grožį. Joje vertinama su laiku įgyjama daiktų patina, kuri yra ryškus kontrastas vakarietiškame dizaine dažnai sutinkamai nepriekaištingo tobulumo idėjai.


Skandinaviškas dizainas:


  • Skandinaviškas dizainas atsirado XX a. viduryje tokiose šalyse kaip Danija, Švedija, Norvegija ir Suomija. Jis buvo atsakas į modernizmo judėjimą ir siekė sukurti funkcionalų, praktišką bei estetišką interjerą.
  • Pagrindiniai skandinaviško dizaino bruožai – švarios linijos, paprastumas, minimalizmas, didelis dėmesys šviesai ir erdvei. Siekiant sukurti šilumą ir ryšį su gamta, dažniausiai naudojamos natūralios medžiagos, pavyzdžiui, mediena ir akmuo.
  • Skandinaviškame dizaine svarbiausia – funkcionalumas, o baldai ir daiktai kuriami taip, kad tarnautų tam tikrai paskirčiai, kartu išlaikydami nesenstančią ir elegantišką estetiką.


Japandi dizaino ištakos siekia XX a. paskutinį dešimtmetį, kuomet dizaineriai ir namų savininkai pradėjo tyrinėti idėją sujungti šias dvi dizaino filosofijas. Susikūrusiame stiliuje siekta perteikti tai, kas geriausia iš abiejų pasaulių: japoniško dizaino ramybę ir minimalizmą bei skandinaviško dizaino funkcionalumą, jaukumą ir stilingumą.

Iš esmės šis vakarietiškas-rytietiškas stilius liudija pasaulinę dizaino judėjimų įtaką ir gebėjimą semtis įkvėpimo iš įvairių kultūrų, kad būtų sukurta unikali ir žavi estetika, atitinkanti šiuolaikinius poreikius.


Japandi stilius interjere


Kuo išsiskiria / pasižymi Japandi stilius interjere?


Štai pagrindinės Japandi stiliaus savybės:


  • Minimalizmas. Šis skandinaviškas-japoniškas stilius pasižymi minimalizmu, pirmenybę teikiant paprastumui ir funkcionalumui. Jam būdingos švarios linijos, neperkrautos erdvės, nėra perteklinių ornamentų. Toks minimalistinis požiūris sukuria ramybės ir tvarkos pojūtį.
  • Natūralios medžiagos. Japandi stiliaus interjeruose vyrauja natūralios medžiagos, tokios kaip mediena, bambukas, akmuo ir popierius. Šios medžiagos suteikia erdvei šilumos, tekstūros ir atskleidžia ryšį su gamta.
  • Neutrali spalvų paletė. Dar vienas šio stiliaus skiriamasis bruožas – neutralių spalvų paletė, kurią sudaro balta, pilka, smėlio ir prislopinti žemės atspalviai. Šios spalvos sukelia ramybės ir nesenstamumo jausmą.
  • Lengvumas ir erdvumas. Japandi stiliaus interjerams būdingi dideli langai ir atviri aukštų planai, todėl juose gausu natūralios šviesos ir jaučiamas erdvumas. Pusiau permatomi ekranai ir pertvaros išlaiko privatumą ir kartu išsklaido šviesą.
  • Funkcionalus dizainas. Šio stiliaus interjeruose daug dėmesio skiriama funkcionalumui ir praktiškumui. Baldai ir dekoro elementai parenkami atsižvelgiant į jų naudingumą ir paskirtį, taip prisidedant prie organizuotos ir tvarkingos aplinkos kūrimo.
  • Meistriškumas. Dėmesys detalėms ir meistriškumas yra bene svarbiausi Japandi stiliaus elementai. Rankų darbo baldai ir dekoro elementai vertinami dėl jų kokybės ir ilgaamžiškumo.
  • Kultūros įtaka. Iš japonų kultūros pasiskolinti elementai, pavyzdžiui, shoji ekranai, tatami kilimėliai ir zen sodai, yra integruoti į dizainą, siekiant sukurti sąmoningumo ir pusiausvyros jausmą.
  • Jaukumas ir patogumas. Nors ir yra minimalistinis, skandinaviško-japoniško stiliaus interjeras nestokoja komforto. Minkšta tekstilė, pavyzdžiui, linas ir vilna, bei kruopščiai parinkti baldai suteikia jaukumo ir sukuria malonią atmosferą.
  • Wabi-sabi japonų estetika. Wabi-sabi sąvoka pabrėžia netobulumą, laikinumą ir natūralaus senėjimo grožį. Ji suteikia Japandi interjerui gilumo ir autentiškumo.
  • Amžinumas. Skandinaviškas-japoniškas interjero stilius pabrėžia laikui nepavaldžius dizaino elementus, kurie metams bėgant išlieka aktualūs ir patrauklūs. Dėl šios priežasties jų nereikia dažnai atnaujinti ir renovuoti.


Iš esmės Japandi stilius atspindi gebėjimą rasti pusiausvyrą tarp japoniško dizaino ramybės ir paprastumo bei skandinaviško dizaino funkcinės elegancijos. O tai leidžia sukurti interjerą, kuris ne tik vizualiai patrauklus, bet ir padeda gyventi apgalvotai ir harmoningai.


Japandi stilius ir tvarumas – koks ryšys juos sieja?


Japandi interjero stilius turi įvairių sąsajų su tvarumu. Visų pirma daugiausia dėmesio jame skiriama natūralioms medžiagoms, pavyzdžiui, medienai, bambukui ir akmeniui. Tokiu būdu skatinama rinktis ekologiškas medžiagas, kurios yra atsinaujinančios, biologiškai suyrančios ir palieka mažesnį poveikį aplinkai. 

Minimalistinis Japandi dizaino požiūris skatina atsakingą vartojimą ir atliekų kiekio mažinimą. Pirmenybę teikiant patvariems, aukštos kokybės dirbiniams ir laikui nepavaldžiai estetikai, sumažinamas dažno daiktų keitimo ir atnaujinimo poreikis, taip tausojant išteklius. 


Japandi stilius interjere


Tekstūros – svarbi Japandi stiliaus dalis


Japandi stiliui būdingos tekstūros – tai harmoningas natūralių, apčiuopiamų ir ramių elementų derinys. 


Šio stiliaus interjeruose vyrauja šiltos medienos tekstūros, pasižyminčios lygiais raštais ir subtiliais netobulumais, sukuriančios jaukią ir malonią atmosferą. Bambukas, dažnai naudojamas baldams ir dekorui, sukuria lygią ir glotnią tekstūrą. 

Popieriaus ekranai, arba shoji, suteikia subtilaus permatomumo, kuris sušvelnina šviesą ir suteikia nežemiškumo. Akmens ir betono (pastarasis yra vienas pagrindinių industrinio stiliaus interjero skiriamųjų bruožų) tekstūros suteikia tvirtumo ir įžeminimo, o tekstilės gaminiai, pavyzdžiui, lininiai ir vilnoniai, – minkštumo bei šilumos. 

Šių tekstūrų sugretinimas neutralioje spalvų paletėje suteikia gilumo ir kontrasto, skatina pusiausvyros ir ramybės pojūtį, kuris apibūdina Japandi stilių. Beje, šiandien šios stilistikos interpretacijas galime pamatyti tiek moderniuose butuose, tiek užmiesčiuose gamtos apsuptyje esančiuose rąstinių namelių interjeruose.



Japandi stiliaus baldai – kuo jie pasižymi?


Skandinaviško-japoniško stiliaus baldai atspindi išskirtinį minimalistinės elegancijos ir funkcionalumo derinį, nesvarbu, tai būtų miegamojo lova ar minkštas svetainės kampas. Dažniausiai jie būna pagaminti iš natūralių medžiagų, pasižymi švariomis linijomis ir dideliu meistriškumu. Žemo profilio dizainas skatina intymumo ir ryšio su grindimis pojūtį. 

Šiuose balduose pirmenybė teikiama ergonomiškumui, palaikant taisyklingą laikyseną ir gerą savijautą, o jų laikui nepavaldi estetinė išvaizda sumažina dažno keitimo poreikį. Daugelį Japandi stiliaus interjere esančių baldų galima pritaikyti individualiai, tokiu būdu užtikrinant jų unikalumą. 

Iš esmės šie baldai ne tik pagerina erdvės estetiką, bet ir įkūnija sąmoningą bei harmoningą gyvenimo būdą, puikiai atitinkantį Japandi interjero dizaino filosofiją.

Japandi stilius interjere

Apsispręsti, koks interjero stilius vyraus Jūsų namuose, gali būti nelengva, ypač kai pasirinkimas toks platus. Tačiau galime garantuoti, jog tai – itin įdomi, įtraukianti ir kūrybiška užduotis. Svajojate apie vizualiai patrauklų, gerą savijautą ir harmoniją skatinantį interjerą? Mėgstate natūralias medžiagas ir neutralias spalvas? Tuomet Japandi stiliaus idėjos Jums gali padėti įgyvendinti tobulų namų viziją. Pasinaudokite šiame straipsnyje pateiktais patarimais ir susikurkite savo rojaus kampelį!