+370 634 85000
0

Art deco stilius interjere – vertinantiems unikalumą

Art deco stilius interjere (nuotr. shutterstock)

Art deco nuo pat savo atsiradimo XX a. pradžioje paliko neišdildomą pėdsaką interjero dizaino pasaulyje. Tai stilius, kuriam būdingas savitas geometrinių raštų, prabangių medžiagų ir modernumo pojūtis. Svajojate sukurti art deco interjerą savo namuose? O gal tiesiog žavitės šiuo stiliumi ir norite apie jį sužinoti daugiau? Tuomet kviečiame skaityti toliau – šiame tinklaraščio įraše atskleisime pagrindines art deco stiliaus paslaptis. 


Art deco stiliaus kilmė


Art deco stilius atsirado XX a. pradžioje, būtent tarpukario laikotarpiu, ir atspindėjo to meto kultūrinius, socialinius ir technologinius pokyčius. Pats terminas art deco kilo iš 1925 m. Paryžiuje vykusios Tarptautinės moderniosios pramonės ir dekoratyvinės dailės parodos, kurioje šis stilius sulaukė didelio dėmesio ir pripažinimo. Šis renginys tapo esminiu dizaino istorijos momentu, kuomet nuo puošnių ir sudėtingų praeities stilių, tokių kaip secesijos ir Viktorijos laikų, buvo pereita prie paprastesnės, modernesnės estetikos.


Art deco stiliui įtakos turėjo:


  • Kubizmas ir modernizmas. Pablo Pikaso ir Žoržo Brako darbuose matomos geometrinės formos, švarios linijos ir abstrakčios formos turėjo didelę reikšmę formuojant art deco dizainą. Šie menininkai laužė tradicines meno konvencijas, pabrėždami drąsių geometrinių formų naudojimą ir atsisakymą natūralistinio vaizdavimo.
  • Senovė ir egzotika. Art deco dizaineriai įkvėpimo sėmėsi iš įvairių šaltinių, įskaitant senovės civilizacijų (pvz., Egipto ir Mesopotamijos) meną ir architektūrą, taip pat iš egzotiškų ir gyvybingų Azijos, Afrikos ir Amerikos kultūrų. Ši įtaka pasireiškė tokiais motyvais kaip zigzagai, ševronai ir gyvūnų raštai.
  • Industrializacija ir technologijos. Art deco dizaineriai priėmė sparčią technologijų pažangą ir mašinų amžių. Tokios medžiagos kaip chromas, nerūdijantis plienas ir stiklas buvo naudojamos interjeruose ir balduose, atspindinčiuose mašinų estetiką ir pažangą.
  • Džiazo amžius ir spindesys. Tai buvo socialinių ir kultūrinių sukrėtimų metas. Art deco stilius atspindėjo šios epochos dvasią, nes akcentavo prabangą, puošnumą ir šventės jausmą. Jis tapo to meto blizgesio ir spindesio sinonimu.
  • Transportas. Art deco stiliui didelę įtaką padarė to meto automobilių, traukinių ir okeaninių lainerių dizainas. Šių transporto priemonių aptakios ir supaprastintos formos pateko į baldų ir interjero dizainą, pabrėždamos greitį ir modernumą.


Art deco tapo universaliu ir tarptautiniu stiliumi, peržengusiu geografines ribas ir padariusiu įtaką įvairiems dizaino aspektams – nuo architektūros iki mados, nuo baldų iki grafinio dizaino. 


Art deco stilius interjere


Kuo išsiskiria / pasižymi art deco stilius interjere?


Art deco stilius įsitvirtino įvairiose kūrybinėse srityse, o bene labiausiai – interjero dizaine. Taigi, toliau gilinsimės į pagrindinius šį stilių apibūdinančius elementus – nuo drąsių geometrinių formų iki prabangių medžiagų, ryškių spalvų ir unikalaus požiūrio į apšvietimą, aksesuarus ir baldus.


Geometrija / formos


Drąsūs, tikslūs ir kruopščiai suderinti dizaino elementai apibrėžia art deco estetikos esmę. Zigzagai, ševronai, saulės spinduliai ir laiptuotos formos – tai pasikartojantys motyvai, kurie dominuoja šio stiliaus erdvėse. Geometriniai raštai puošia viską – nuo grindų dangos ir tapetų iki baldų ir dekoratyvinių elementų. Tiesių linijų ir elegantiškų kreivių sąveika sukuria harmoningą pusiausvyrą, o simetrija ir pasikartojimas atlieka pagrindinį vaidmenį. Geometrinės formos art deco stiliaus interjerams suteikia neišdildomą dinamiškumo, rafinuotumo ir architektūrinės intrigos pojūtį.


Medžiagos


Prabanga ir meistriškumas – vieni svarbiausių art deco interjero elementai. Jame mėgstamos aukštos kokybės medžiagos, pavyzdžiui, egzotiška mediena, poliruoti metalai (ypač chromas ir nerūdijantis plienas), lakuota apdaila, marmuras, stiklas ir net šagrenas. Šios medžiagos suteikia interjerui puošnumo ir modernumo pojūtį, sukurdamos rafinuotą aplinką.


Spalvos


Art deco interjeras dažnai pasižymi sodria ir drąsia spalvų palete. Dažnai naudojamos brangakmenių spalvos, tokios kaip smaragdo žalia, safyro mėlyna, rubino raudona ir ametisto violetinė, siekiant sukurti dramatiškumo įspūdį. Šie ryškūs atspalviai dažnai sugretinami su neutraliais tonais, juodais, baltais ir smėlio, kad būtų sukurtas ryškus kontrastas.


Kontrastingi elementai


Dar vienas art deco interjerų skiriamasis bruožas – meistriškas kontrastingų elementų panaudojimas. Juose sklandžiai derindama praeitis su ateitimi, prabanga su minimalizmu ir geometrinis tikslumą su organiniais motyvais. Art deco interjeruose kontrastingos medžiagos, pavyzdžiui, blizgus chromas (jis dažnai naudojamas moderniuose ir vidurio amžiaus interjeruose) ir pliušinis aksomas (tai populiarus pasirinkimas įvairaus stiliaus interjeruose), sukuria vizualinę harmoniją, kuri stebina ir džiugina akį. 

Ryškių brangakmenių tonų ir neutralaus fono sugretinimas sukelia dramatizmo ir rafinuotumo jausmą. Formos ir raštai – nuo aptakių linijų iki drąsių zigzagų – darniai sugyvena tarpusavyje, sukurdami dinamišką ir daugialypę išvaizdą. Iš esmės art deco patrauklumas slypi gebėjime suderinti šiuos kontrastus, tokiu būdu sukuriant harmoningą dizaino simfoniją, kuri išlieka amžinai žavinga.


Apšvietimas


Art deco stiliaus interjerų apšvietimas – ir funkcinė būtinybė, ir akinantis dizaino elementas, įkūnijantis prabangos ir rafinuotumo esmę. Art deco stiliaus šviestuvai garsėja savo geometriniu tikslumu ir įmantriomis detalėmis, kurios dažnai pasižymi aptakiomis linijomis, laiptuotomis formomis ir elegantiškomis kreivėmis. Matinio stiklo gaubtai, raižyti raštai ir poliruoti metalai, ypač chromas, atlieka pagrindinį vaidmenį kuriant prabangos ir spindesio pojūtį. Art deco stiliaus apšvietimo skiriamasis bruožas – šviestuvai su daugybe akinančių kristalų arba skulptūriškų metalo dirbinių, skleidžiantys hipnotizuojantį švytėjimą ir apgaubiantys erdvę viliojančia atmosfera. 


Aksesuarai, dekoras


Kiekviena detalė art deco interjere kruopščiai parinkta taip, kad primintų epochos spindesį ir prabangą. Veidrodžiai su drąsiais, kampuotais rėmais atspindi stiliaus pasitikėjimą ir dinamiškumą, sukuria erdvumo ir šviesos iliuziją. Skulptūros ir dekoratyvinės vazos, dažnai pasižyminčios aptakiomis formomis ir geometriniais motyvais, patraukia dėmesį savo meniniu meistriškumu. 

Gyvūnų, tokių kaip leopardų, kurtų ir povų, motyvai suteikia egzotikos ir žavesio. Tekstilė, įskaitant pliušinį aksomą ir egzotiškų gyvūnų raštus, puošia baldus, apgaubdama erdvę apčiuopiama prabanga. Ornamentuoti ekranai, lakuoti baldai ir įmantriais raštais marginti kilimai – tai tik keli elementai, papildantys puošnų art deco stiliaus interjerą.


Art deco stilius interjere


Art deco stiliaus baldai – kuo jie pasižymi?


Art deco baldai pasižymi švariomis linijomis, geometrinėmis formomis ir prabangiomis medžiagomis. Kėdės ir sofos dažnai būna aptakių, lenktų formų, apmuštos prabangiais audiniais, pavyzdžiui, aksomu ar oda. Stalai ir staliukai gali būti su poliruoto metalo ar stiklo stalviršiais, įmantriomis inkrustacijomis ar geometriniais raštais. Baldų dizaine vyrauja simetrija ir pasikartojimas.

Art deco interjeras atspindi elegantišką praeities ir ateities susiliejimą. Drąsios formos, prabangios medžiagos, ryškios spalvos ir dėmesys detalėms toliau įkvepia šiuolaikinį dizainą. Taigi, iki šiol art deco yra tobulas pasirinkimas vertinantiems glamūrą ir rafinuotumą.