+370 634 85000
0

Miegas – viskas apie jį, miego svarba

miegas, miego svarba, nauda

Miegas – sudėtinga organizmo būsena, kurioje įvairios smegenų ir kūno dalys bendradarbiauja tam, kad palengvintų atstatomuosius ir regeneracinius procesus. Miegas atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį palaikant optimalią fizinę ir psichikos sveikatą, o nepakankamas jo kiekis yra susijęs su daugeliu neigiamų padarinių, įskaitant suprastėjusias kognityvines (pažintines) funkcijas, padidėjusią lėtinių ligų riziką ir pablogėjusią gyvenimo kokybę. Todėl norint palaikyti gerą savijautą ir sveikatą, reikalinga suprasti miego svarbą ir puoselėti sveikus miego įpročius. Plačiau apie visa tai pasakojame šiame įraše.


Miego režimas – kuo jis svarbus?


Miego režimas, dar vadinamas cirkadiniu ritmu, yra labai svarbus reguliuojant natūralų organizmo miego ir budrumo ciklą. Nuoseklus miego režimas padeda sinchronizuoti šį ciklą su organizmo vidiniu laikrodžiu, užtikrindamas, kad tinkamu laiku būtų pasiruošta miegoti. 


Šių modelių sutrikdymas dėl nereguliaraus miego grafiko, laiko juostų keitimo keliaujant ar pamaininio darbo gali neigiamai paveikti miego kokybę ir kiekybę, sukelti nuovargį dienos metu, nuotaikos pokyčius ir kitą neigiamą poveikį fizinei bei psichikos sveikatai. Be to, tyrimai parodė, kad reguliaraus miego grafiko laikymasis yra labai svarbus siekiant optimizuoti pažintines funkcijas, pagerinti atmintį ir bendrą savijautą. 

Miego pozos – kaip geriau miegoti?


Miego poza, arba padėtis, kurioje žmogus miega, gali turėti didelę įtaką miego kokybei ir bendrai sveikatai. Tam tikros miego padėtys gali prisidėti prie knarkimo, miego apnėjos ir kitų kvėpavimo problemų, o kitos gali palengvinti šias būkles ir skatinti geresnį miegą. Toliau pateikiame keletą patarimų, kaip geriau miegoti pasirenkant sveikatai palankiausią miego pozą:


  • Miegokite ant nugaros. Miegojimas ant nugaros su pagalve kaklui atremti gali padėti sumažinti knarkimą ir refliuksą. Tai taip pat gali padėti išvengti raukšlių ir sulėtinti odos senėjimo procesus.
  • Miegokite ant šono. Miegojimas ant šono yra dažniausiai rekomenduojama gero miego padėtis. Ji gali padėti sumažinti knarkimą, miego apnėją ir kitas kvėpavimo problemas. Be to, ji gali padėti sumažinti nugaros ir kaklo skausmus, taip pat pagerinti virškinimą.
  • Venkite miegoti ant pilvo. Miegant ant pilvo gali įsitempti kaklas ir stuburas, todėl gali atsirasti nugaros ir kaklo skausmai. Taip pat gali kilti kvėpavimo sunkumų ir slėgti vidaus organus.
  • Naudokite tinkamą pagalvę ir čiužinį. Tinkamą atramą suteikianti pagalvė gali padėti išlaikyti kaklą ir stuburą vienoje linijoje, o patogus čiužinys gali padėti sumažinti spaudimo taškus ir užtikrinti geresnį miegą. „Magrės baldų“ asortimente galite rasti didelį aukštos kokybės pagalvių ir čiužinių pasirinkimą. Todėl jei susidomėjote, spauskite ant pateiktų nuorodų ir išsirinkite jūsų poreikius geriausiai atitinkančius gaminius. Beje, daug naudingų patarimų, kaip išsirinkti čiužinį, pateikiame kitame savo tinklaraščio įraše, kurį rasite čia.
  • Apsvarstykite galimybę pakelti galvą. Šiek tiek pakėlę galvą galite sumažinti knarkimą ir refliuksą.


Subalansavę miego režimą ir investavę į tinkamą miego aplinką, galite pagerinti miego kokybę, sveikatos būklę ir atsibusti žvalesni bei energingesni.




Miegas pagal amžių


Miego poreikiai gali skirtis priklausomai nuo žmogaus amžiaus – skirtingoms amžiaus grupėms reikia skirtingo miego kiekio, kad būtų palaikoma optimali sveikata ir savijauta. Plačiau apie tai pasakojame toliau tekste.


Kiek valandų reikia miegoti? Miego trukmė ir jos svarba


Rekomenduojama miego trukmė skirtingoms amžiaus grupėms:


  • Naujagimiai (0–3 mėn.): naujagimiams reikia miegoti 14–17 valandų per parą, o jų miego režimas yra nereguliarus dėl besivystančių cirkadinių ritmų.
  • Kūdikiai (4–11 mėn.): kūdikiams reikia miegoti 12–15 valandų per parą, paprastai įskaitant vieną ar du dienos miegus.
  • Mažamečiai vaikai (1–2 metai): mažyliams reikia 11–14 valandų miego per parą, įskaitant ir dienos miegą.
  • Ikimokyklinio amžiaus vaikai (3–5 metų): ikimokyklinio amžiaus vaikams reikia miegoti 10–13 valandų per parą, vis dar įskaitant dienos miegą.
  • Mokyklinio amžiaus vaikai (6–13 metų): mokyklinio amžiaus vaikams reikia 9–11 valandų miego per parą.
  • Paaugliai (14–17 metų): paaugliams reikia miegoti 8–10 valandų per parą, nes daugeliui jų dėl brendimo pasikeičia natūralus miego ir budrumo ciklas.
  • Suaugusieji (18–64 m.): suaugusiesiems reikia 7–9 valandų miego per parą, o jo poreikis priklauso nuo gyvenimo būdo, sveikatos būklės ir kitų veiksnių.
  • Vyresnio amžiaus suaugusieji (65 ir daugiau metų): vyresnio amžiaus suaugusiesiems reikia miegoti 7–8 valandas per parą, o miego režimas kinta dėl su amžiumi susijusių sveikatos sutrikimų ir vartojamų vaistų.


Svarbu pastebėti, kad tai yra bendros rekomendacijos, o individualus poreikis, kiek reikia miegoti, gali skirtis. Jei norite sužinoti daugiau apie suaugusiųjų ir kūdikių miego fazes ir jų skirtumus, apie tai pasakojame čia. 


Teikdami pirmenybę sveikiems miego įpročiams, tokiems kaip nuoseklus miego grafikas ir patogios miego aplinkos kūrimas, įvairaus amžiaus žmonės gali pagerinti savo miegą ir sveikatos būklę.




Geriausias miego laikas. Kada eiti miegoti?


Geriausias laikas miegoti arba optimalus miego laikas gali skirtis priklausomai nuo individualių miego poreikių ir gyvenimo būdo veiksnių. Tačiau tyrimai rodo, kad idealus laikas eiti miegoti yra nuo 20 iki 24 val., o daugumai suaugusiųjų reikia 7–9 valandų miego per naktį.


Tokie veiksniai kaip darbo grafikas, šeimyninės pareigos ir asmeniniai pageidavimai gali turėti įtakos žmogaus miego įpročiams ir optimaliam miego laikui.


Ar per ilgas miegas gali pakenkti?


Taip, per ilgas miegas gali pakenkti žmogaus sveikatai. Nors norint palaikyti gerą sveikatą ir savijautą būtina pakankamai miegoti, per ilgas miegas gali turėti neigiamą poveikį tiek fizinei, tiek psichikos sveikatai.


Tyrimai parodė, kad reguliarus miegojimas ilgiau nei 9–10 valandų per parą yra susijęs su keliais pavojais sveikatai, tokiais kaip:


  • Nutukimas. Per ilgai miegantys asmenys turi didesnę riziką nutukti ir priaugti svorio, galimai dėl medžiagų apykaitos pokyčių ir sumažėjusio fizinio aktyvumo.
  • Diabetas. Dėl per ilgo miego padidėja rizika susirgti 2 tipo diabetu, greičiausiai dėl jautrumo insulinui ir gliukozės apykaitos pokyčių.
  • Depresija. Tyrimai parodė, kad persimiegojimas susijęs su depresija, nes per ilgas miegas gali sukelti nuovargio ir mieguistumo jausmą.
  • Kognityvinių gebėjimų silpnėjimas. Per ilgas miegojimas siejamas su padidėjusia kognityvinių funkcijų pablogėjimo ir demencijos rizika vyresnio amžiaus žmonėms.


Be to, per ilgas miegas gali sutrikdyti natūralų organizmo miego ir budrumo ciklą, todėl gali atsirasti nuovargis dienos metu ir sumažėti produktyvumas. Tai taip pat gali trukdyti kasdienei veiklai ir socialiniams ryšiams. Taigi, svarbu palaikyti optimalią miego trukmę.


Tikimės, kad šiame įraše radote atsakymus į pagrindinius su miego svarba ir nauda susijusius klausimus. Na, o jei norite susikurti miegui kuo palankesnę aplinką, platų miegamojo baldų, čiužinių ir pagalvių pasirinkimą galite rasti „Magrės baldų“ asortimente. Norite pasikonsultuoti? Susisiekite su mumis telefonu ar el. paštu arba atvykite į artimiausia fizinį saloną, kur ne tik sulauksite profesionalaus patarimo, bet ir galėsite gyvai apžiūrėti dominančius gaminius. Firminių ir partnerių salonų adresus galite rasti čia